Detekcija aktivnih ruba štetnih glodara! - DronSpray
Detekcija glodara

najezda glodara i njihova detekcija

Glodari su životinje obično malih dimenzija i tamnih boja. To su veoma oprezne životinje, uz to vrlo hitre, tako da veoma brzo reaguju. Jedna od glavnih karakteristika glodara je svakako njihov ogroman biotički potencijal. To su najplodniji sisari, sa najvećim brojem generacija u toku godine. Više puta u toku godine ženke daju mlade, koji su već za dva do tri meseca polno zreli i sposobni za oplodnju. Glodari spadaju u klasu Mammalia red Rodentia. U okviru ovog reda posebno su značajne dve familije Cricetidae i Muridae.  Iz podfamilije  Microtinae najštetnija u usjevimaa strnih žita je vrsta Microtus arvalis – poljska voluharica, dok su najštetnije vrste iz podfamilije Murinae: Apodemus agrarius – prugasti poljski miš i Apodemus flavicolis – veliki polski miš.

Iako su ove vrste stalno prisutne na obradivim površinama, brojnost njihovih populacija znatno varira. Postoji izvesna periodika u kretanju masovnosti populacija. U početnom periodu su prisutni na obradivim površinama u veoma malom broju i uglavnom se nalaze u svojim prirodnim rezervatima – žarištima. Kada nastupi „mišja godina“ odnosno godina sa povoljnim vremenskim prilikama za njihov razvoj, počinje nagli porast brojnosti ovih vrsta. To su po pravilu godine sa toplom i dugom jeseni, suvom i blagom zimom i suvim i toplim vremenom u rano proleće. Ukoliko tada ima dovoljno hrane na raspolaganju sasvim sigurno dolazi do prenamnožavanja.  Napadnute parcele se lako poznaju po čitavim oazama izgriženih i propalih biljčica

Slika 1.

Strna žita, pored lucerke i deteline, spadaju u grupu useva koji omogućavaju optimalne uslove za život sitnih poljskih glodara. Posebno su ugrožene i izložene čestim napadima ozime forme strnih žita. Kritičan period je od nicanja pa sve do klasanja strnih žita. To je vremenski dosta dugo razdoblje i upravo se većina hemijskih mera za suzbijanje glodara u žitima provodi u ovom periodu – kraj jeseni i početak proleća. Za sitne glodare koji ne padaju u zimski san pšenica je vrlo važna komponenta u njihovoj ishrani. U toku zimskog perioda osim ozimih formi strnih žita i lucerišta, koja predstavljaju siguran izvor hrane, druge pristupačne hrane skoro da i nema. Tako su miševi i voluharice u periodu mirovanja vegetacije upućeni samo na ove dve biljne vrste i sasvim je logično da su najveća oštećenja u strnim žitima upravo u ovom period.

Direktne mere podrazumevaju hemijsko suzbijanje glodara.Hemijsko suzbijanje poljske i podzemne voluharice izvodi se tokom ranog proleća i kasne jeseni, a vodene voluharice tokom cele godine.Suzbijanje poljskih miševa se obavlja po uočavanju prisustva, a suzbijanje hrčka od početka aprila do početka maja.

 Za suzbijanje glodara je registrovano sredstvo na bazi a.m. cinkfosfid u količini 5-10 grama po aktuivnoj rupi.Kao repelenti može se koristiti sredstva na bazi a.m. kalcijum karbid i to protiv poljskog miša i poljske voluharice u količini 5g po aktivnoj rupi a protiv krtice 20 g po aktivnoj rupi.

voluharica
Slika 2

U svetu se koriste sredstva na bazi vitamina D holekalciferol koji ima mehanizam delovanja zasnovan na mobilizaciji kalcijuma iz kostiju i tkiva i kalcifikaciji krvnih sudova bubrega, jetre, srčanog mišića, zbog čega dolazi do zastoja u radu ovih organa.Takođe koristi se i preparati na bazi selena Se čiji se mehanizam sastoji u zameni SH grupa funkcionalnih enzima S-S grupama.Na ove preparate se ne razvija rezistentnost a naročito su povoljni sa toksikološkog i ekotoksikološkog stanovišta.

Kako bi olakšali detekciju aktivnih rupa štetnih glodara, u usevu pšenice, za našeg klijenta, koristili smo dron opremljen multispektralnom kamerom. Nakon snimanja parcele, pristupili smo detaljnoj analizi multispektralnog snimka, gde smo pomoći algoritma za mašinskog učenja (YOLOv5) i manuelnom kontrolom dobijenih rezultata došli do rezultata prikazanih na slici 3.

Slika 3: Detekcija otvora aktivne rupe

Potrebno je naglasiti da su koordinate svake od aktivnih rupa eksportovane u GPX format te se time omogućava upotreba gps uredjaja i pronalazak na terenu. Budući da iz literaturnih izvora i korisničkih uputstava za primjenu pojedinih hemijskih supstanci za suzbijanje, može naći potrebna gramaža po aktivnoj rupi, primjenjena metodologija omogućava tačno planiranje kupovine i tretmana, što daje velike finansijske uštede korisnicima naših usluga.

Slika 5: Eksportovane kordinate aktivnih rupa kako bi se mogle naći na terenu za potrebe tretiranja